Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet är att bedriva hotell- och restaurangrörelse samt förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 265 526 | 259 805 | 224 411 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 11 978 | 13 402 | 19 212 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 856 | 16 183 | 19 577 |
| Årets resultat (tkr) | 1 267 | 4 116 | 14 834 |
| Summa tillgångar (tkr) | 162 267 | 193 719 | 178 009 |
| Antal anställda | 162 | 172 | 138 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 265 526 | 259 805 | 224 411 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 11 978 | 13 402 | 19 212 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 856 | 16 183 | 19 577 |
| Årets resultat (tkr) | 1 267 | 4 116 | 14 834 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 24 210 | 43 707 | 25 825 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 138 058 | 150 012 | 152 184 |
| Tillgångar (tkr) | 162 267 | 193 719 | 178 009 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 95 973 | 94 706 | 88 622 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 895 | 5 978 | 9 412 |
| Avsättningar (tkr) | 1 498 | 1 611 | 773 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 9 238 | 25 247 | 21 495 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 53 662 | 66 177 | 57 707 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 162 267 | 193 719 | 178 009 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 544 | 555 | 320 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 56 358 | 57 694 | 45 167 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 22 750 | 21 879 | 15 574 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 162 | 172 | 138 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 639 | 1 510 | 1 626 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 492 | 466 | 442 |
| Vinstmarginal | 4.5% | 5.2% | 8.6% |
| Soliditet | 60.0% | 51.1% | 53.6% |
| Kassalikviditet | 249.4% | 219.7% | 257.0% |
Burgsvik Kulturrestauranger AB ingår i en koncern med 35 bolag. Moderbolag är Burgsvik Hospitality AB och koncernmoderbolag är Burgsvik Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolagets verksamhet är att bedriva hotell- och restaurangrörelse samt förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.